Správy

»Nie je ridgeback ako ridgeback

Som si viac než istá, že je nás viac takých, ktorí si neraz povzdychnú, že jeden RR v domácnosti je vlastne málo a zatúžia rozšíriť svoju svorku o ďalšieho ... Celý článok

»A bol pes

Akonáhle bol pes hotový, oblizol božiu ruku a Pánboh ho pohladil vľúdne po hlave. „Čo by si si prial, pes?“ „Chcel by som ..." Celý článok

»Človek – priateľ psa

Tieto riadky sú určené tým, ktorí sa bez doterajších osobných skúseností rozhodli... Celý článok


Kontakt

e-mail: info@ridgeback.sk


Toto plemeno má osobité charakterové znaky. Tieto rysy, predovšetkým bystrosť a elegancia spojená s odvahou, podnietili medzi africkým obyvateľstvom vznik povesti, že „psom s ridge“ koluje v žilách lvia krv. Legendy o afrických kmeňoch a ich psoch majú aj reálne pozadie. Východiskom slávy RR sa stali lovy na divé šelmy – leopardy, paviány a levy, kde sa viac ako odvaha a sila uplatnila jeho inteligencia, pohyblivosť a vytrvalosť.

Štandard plemena rhodesian ridgeback
FCI č. 146 zo dňa 7. 8. 1998

Klasifikácia FCI:
• Skupina 6 Duriče, farbiare a príbuzné plemená
• Sekcia 3 Príbuzné plemená
• Bez povinnosti pracovných skúšok

Pôvod: Južná Afrika
Štandard vypracoval Kennel Union Južnej Afriky a zimbabwský Kennel Club.

Dátum publikácie platného originálneho štandardu:
10. 12. 1996

Využitie: Rhodézsky ridgeback sa i dnes využíva na lov, ale oceňuje sa najmä ako spoločník, člen rodiny a strážny pes.

Historický prehľad: RR je dodnes jediným uznaným plemenom pochádzajúcim z Južnej Afriky. Pochádza z Kapskej kolónie. Plemeno vzniklo krížením polodomestikovaých psov Hotentotov s neobvykle usporiadanou srsťou na chrbte, ktorá v presne vytvarovanom pruhu (ridge) rástla opačne, proti smeru ostatných chlpov. RR lovil väčšnou v skupine 2 až 3 psov a jeho úlohou bolo vystopovať levy a s veľkou šikovnosťou a rozvahou ich zadržať na mieste do príchodu lovca. Originálny štandard vypracovaný v roku 1922 F. R. Barnesom v Rhodesii vychádzal zo štandardu Dalmatínca.

Celkový vzhľad: RR by mal byť stelesnením vyváženého, silného, svalnatého, obratného a aktívneho psa symetrického rámca a pri strednej rýchlosti maximálne vytrvalého. Dôraz sa kladie na pohyblivosť, obratnosť a eleganciu, bez tendencie k masívnosti. Zvláštnosťou a charakteristickým znakom plemena je spätný pruh srsti na chrbte (ridge), ktorá rastie v opačnom smere než ostatné chlpy. Ridge musí byť zreteľne ohraničený, symetrický a zužujúci sa smerom k bedrám. Musí začínať hneď za lopatkami a siahať až k sedacím hrbolom. Ridge musí mať len dva víry rovnakého tvaru a umiestnené oproti sebe. Spodné hrany vírov nesmú presahovať hornú tretinu ridge. Priemerná šírka ridge je 5 cm.

Správanie: Dôstojný, inteligentný, voči cudzím zdržanlivý, ale bez príznakov agresivity alebo strachu.

HLAVA


Mozgová časť: Mala by byť stredne dlhá (vzdialenosť medzi ušami, vzdialenosť od tylu po stop a od stopu po koniec nosa by mali byť rovnaké), plochá a široká medzi ušami, pri uvolnení bez vrások a záhybov.
Stop: Mal by byť dobre vyznačený, profil nesmie prebiehať v priamke od tylu po koniec nosa.

Tvárová časť

Nos: Mal by byť čierny alebo hnedý, čierny nos by mal harmonizovať s tmavými očami, hnedému by mali zodpovedať jantárové oči.
Pysky: Suché, priliehajúce k čeľustiam.
Čeľuste: Silné s úplným nožnicovým zhybom.
Zuby: Úplný nožnicový zhryz. T. zn. horné rezáky tesne prekrývajú dolné a sú kolmé na čeľuste. Zuby musia byť dobre vyvinuté.
Líca: Čisté
Oči: Umiestnené ďalej od seba, okrúhle, jasné, s inteligentným výrazom. Ich farba harmonizuje s farbou srsti.
Uši: Nasadené pomerne vysoko, stredne veľké, pri koreni ucha široké a zužujúce sa smerom k zaoblenému zakončeniu. Nesené priliehajúce k hlave.
Krk: Pomerne dlhý, silný, bez voľnej kože (laloku).

TELO

Chrbát: Silný
Bedrá: Svalnaté, silné, mierne klenuté.
Hrudník: Nie príliš široký, ale hlboký a priestranný. Najhlbší bod hrudnej kosti siaha po lakte.
Chvost: Pri koreni silný, smerom ku koncu zúžený, nie hrubý. Stredne dlhý, nesený mierne zahnutý, nikdy nie zatočený.

KONČATINY

Predné nohy: Úplne rovné, silné s dobre vyvinutými kosťami. Lakte priliehajú k trupu. Pri pohľade zboku sú hrudné končatiny širšie ako pri pohľade spredu. Zápästné kĺby su silné, zápästia mierne klenuté.
Ramená: Lopatky sú dobre viditeľné, uložené šikmo. Ramená svalnaté.
Panvové končatiny: Osvalenie by malo byť štíhle, vyrysované. Dobre zauhlené. Nárt krátky.
Labky: Okrúhle, kompaktné s pevnými vankúšikmi.
Chôdza: Čulá, priestranná, voľná.
Osrstenie: Srsť krátka a hustá. Hladká a lesklá.
Farba: Svetlo pšeničná až červeno pšeničná. Malé biele znaky na hrudi a na prstoch sú prípustné, avšak rozsiahlejšie biele osrstenie je nežiaduce. Tmavá maska je prípustná, príliš veľa čiernej srsti je vyslovene nežiaduce.

Výška v kohútiku:
U psa: 63 – 69 cm
U suky 61 – 66 cm
Hmotnosť:
Pes 36,5 kg
Suka 32 kg

Pozn.: Pes musí mať vyvinuté semenníky, plne zostúpené do miešku.

Každá odchýlka od vyššie uvedených bodov musí byť považovaná za chybu, ktorej hodnotenie by malo byť v presnom pomere k stupňu odchýlenia.