Správy

»Služby - HOTEL PRE PSOV

Ponúkame ustajnenie psov, najmä dlhodobé. Počas Vašej dovolenky, či služobnej cesty sa o Vášho miláčika s radosťou postaráme. Zaručujeme citlivý a individuálny prístup ku každému zvieraťu. Starostlivosť je zabezpečená 24 hodín denne. U nás bude Váš pes v dobrých rukách.

»Chovateľské a kynologické potreby MACO


Odporúčame nákup v predajni s chovateľskými a kynologickými potrebami MACO, Pečnianská 3, Bratislava.

»Výcvik psov

Na svojho dobre vycvičeného psa sa môžete vždy spoľahnúť. Iba spoľahlivému psovi môžete darovať slobodu. Výcvik psov a kynologické poradenstvo Marián Rajcsányi tel. 0905 908 868, +420 776125383.

»Nie je ridgeback ako ridgeback

Som si viac než istá, že je nás viac takých, ktorí si neraz povzdychnú, že jeden RR v domácnosti je vlastne málo a zatúžia rozšíriť svoju svorku o ďalšieho ... Celý článok

»A bol pes

Akonáhle bol pes hotový, oblizol božiu ruku a Pánboh ho pohladil vľúdne po hlave. „Čo by si si prial, pes?“ „Chcel by som ..." Celý článok

»Človek – priateľ psa

Tieto riadky sú určené tým, ktorí sa bez doterajších osobných skúseností rozhodli... Celý článok

»Človek - skutočný priateľ psa

Psi sú sociálne založené tvory a je pre ne prirodzené žit v skupine s určitou hierarchiou. Ba čo viac, je to pre ne priam životne dôležité... Celý článok


Kontakt

Sylvia Rajcsányiová
tel.: +421 911 808484, +421 905 908868, +421 911 908868
e-mail: info@ridgeback.skNie je ridgeback ako ridgeback

Som si viac než istá, že je nás viac takých, ktorí si neraz povzdychnú, že jeden RR v domácnosti je vlastne málo a zatúžia rozšíriť svoju svorku o ďalšieho RR. Pred časom som i ja dospela k názoru, že nastal ten správny čas a začala som sa obzerať po vhodných rodičoch svojho nového šteniatka. Po dlhom hľadaní a premýšľaní sa mi čoraz viac začala pozdávať myšlienka k RR zaobstarať ridgebacka thajského. Takáto kombinácia sa mi zdala zaujímavá a lákala ma predstava možnosti porovnania týchto dvoch plemien, ktoré spája charakteristický znak – ridge. Preštudovala som si všetku dostupnú literatúru, ktorej ale bolo žalostne málo a tak, keď som sa skontaktovala s chovateľmi , doslova som ich zasypávala otázkami. Možno aj týmto svojím veľkým záujmom som ich presvedčila, že si zaslúžim právo prednostného výberu.
Naša „princeznička“ sa narodila na Mikuláša a navyše ako jediná fenka vo vrhu, takže od začiatku som to považovala tak trocha za osudovú záležitosť. Plná očakávania som sa pustila do poznávania a odhaľovania tajomstiev tohto pozoruhodného plemena. Už v priebehu niekoľkých dní som pochopila, že TR a RR majú veru pramálo spoločného. Moja predbežná teoretická príprava na výchovu a výcvik bola teda úplne zbytočná, keďže som počítala s výraznejšou podobnosťou s RR. Prvé týždne boli pre mňa plné prekvapení. Som zástancom názoru, že ak má byť náš štvornohý priateľ šťastný, spokojný a má mať pocit slobody a voľnosti, je potrebné venovať dostatok času a energie jeho výchove. Správnou výchovou nadobudneme obaja (pes i človek) pocit, že sa môžeme jeden na druhého spoľahnúť. Odhodlanie vychovať z nášho TR disciplinovaného psa mi teda nechýbalo, ale musela som sa popasovať s jeho mimoriadnou nezávislosťou, priam až nadmernou samostatnosťou a nespútanosťou jeho povahy. V porovnaní s RR mu chýba jeho rozvaha, opatrnosť a pokoj. I keď temperamentom sa vyrovnajú, TR je plemeno, ktoré vykazuje veľkú dávku vlastnej iniciatívy a u nás doma je tým, ktorý má všetko „pod kontrolou“ a doslova mu neunikne ani myš.

Vo výstavnom kruhu Vás upúta svojím neprehliadnuteľným exotickým, ušľachtilým a jemným zjavom, elegantným pohybom; v záhrade pri dome sa zmení na ostražitého a spoľahlivého strážcu; doma v obývačke pôsobí dojmom prítulného , pokojného, ba až lenivého domáceho maznáčika a pri prechádzke voľnou prírodou sa z neho stáva temperamentný lovec, na ktorom vidieť už na prvý pohľad jeho nesmiernu radosť z pohybu.

Aj keď ja som už dnes múdrejšia o poznanie, že nie je ridgeback ako ridgeback, je viac než isté, že u nás doma si RR a TR nažívajú v nádhernej symbióze. Budem rada, ak sa v budúcnosti budem môcť s Vami podeliť o informácie z histórie tohto pozoruhodného plemena, prípadne o svoje skúsenosti z oblasti výchovy a výcviku TR.

Sylvia